Dne 30. 5. 2024 zasedal celorepublikový orgán Zemědělského svazu ČR – tzv. „Výbor ZS ČR“, jenž je složen ze zástupců všech okresů ČR, v nichž Zemědělský svaz působí. Zemědělský svaz ČR je organizace, jejíž členové obhospodařují více než třetinu veškeré zemědělské půdy v ČR, chovají přibližně 59% veškerého skotu v ČR, z toho 82% dojnic chovaných v ČR, 61% prasat chovaných v ČR a 75% drůbeže chované v ČR. Zástupci členské základny, reprezentující výše uvedené produkční kapacity, se usnesli ohledně zveřejnění výzvy vládním představitelům.
Dnes proběhlo jednání mezi předsedou Zemědělského svazu ČR Martinem Pýchou, prezidentem Agrární komory ČR Janem Doležalem, ministrem zemědělství Markem Výborným a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Schůzka měla za cíl řešit kritickou situaci v českém zemědělství, která je způsobena mimo jiné nesplněnými finančními sliby vlády a opožděnými platbami záloh na dotace.
Představenstvo Zemědělského svazu ČR se po důkladném zvážení situace rozhodlo odložit protestní akce, které se měly uskutečnit v Praze ve středu 22. května. Vedení svazu se přiklonilo k názoru, že jejich konání by nebylo vhodné vzhledem k rozjitřené atmosféře, která ve společnosti panuje po pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. Plánované akce se uskuteční v náhradním termínu 4. června. Důvodem opakovaných protestů je neudržitelná agrární politika Evropské unie i tuzemské vlády, která ohrožuje budoucnost produkce českých potravin.
„Zachraňme české potraviny na našem talíři“ nebo „Už toho máme dost“ budou hesla nadcházejících protestů zemědělců, na kterých se v pátek 10. května shodli zástupci Zemědělského svazu ČR, jako hlavního organizátora aktivit, Agrární komory ČR a dalších nevládních organizací sdružujících české zemědělce.
Téměř dva tisíce zemědělců opět vyjely do ulic, aby upozornily na dlouho neřešené problémy a zhoršující se situaci v sektoru na národní i evropské úrovni. Farmáři zamířili s traktory a další těžkou technikou do měst či k hraničním přechodům, někteří uspořádali veřejná shromáždění či debaty s politiky.
Zemědělci z Agrární komory ČR, Zemědělského svazů ČR, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, Společnosti mladých agrárníků České republiky a řada soukromých zemědělců a členů Asociace soukromých zemědělců se na dnešním jednání shodli, že nabídka vlády směrem k zemědělcům není dostatečná. Shodli se proto na celoplošných protestech 7. března 2024. Demonstrace bude první v řadě protestů, které mají poukázat na žalostný stav českého zemědělství.
Agrární komora ČR spolu se Zemědělským svazem ČR zastupující přes 75 % produkce českých zemědělců se na dnešním jednání představenstev obou organizací dohodli na celoplošných protestech proti zemědělské politice vlády. Stalo se tak na základě jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným, který nesplnil sliby a očekávání zemědělců a s vládními partnery nedojednal potřebnou podporu českému agrárnímu sektoru.
Zástupci Zemědělského svazu ČR, spolu s dalšími nevládními organizacemi zastupujícími zemědělce dnes jednali s premiérem Fialou a ministrem zemědělství Výborným o požadavcích zemědělců na změnu zemědělské politiky. Jednání potvrdilo doposud deklarovanou podporu ze strany Ministerstva zemědělství, i když ne v takovém rozsahu, jak zemědělci očekávali. Po dnešním jednání s premiérem Fialou a dnešním ranním setkání K10 se zdá, že nedojde k úpravě redistributivní platby, jak navrhoval ministr zemědělství. Nicméně, nevýhodnou pozici středně velikých zemědělců by mělo zlepšit nově navržené zrušení zdanění zemědělských dotací.
Petiční výbor PSP projednal petici 13 971 petentů z řad vlastníků půdy, kteří jsou sdružení do zemědělských podniků po celé ČR. Petice vznikla z důvodu diskriminace drobných zemědělců, kteří jsou sdruženi v družstvech. Vláda a Ministerstvo zemědělství totiž svou úpravou Státní zemědělské politiky s platností od roku 2023 na dalších 5 let výrazně znevýhodňuje drobné zemědělce z družstev, např. výrazně nižšími dotacemi, než mají možnost získat samostatní drobní zemědělci.
Otevřený dopis Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR, který vyzývá vládu České republiky k jednání o budoucnosti českého zemědělství a podpořila jej také řada zemědělských profesních sdružení.